Çuhaçiçeği,Primula officinalis

Çuhaçiçeği,Primula officinalis
Bu haber 26 Eki 2012 Cum 7:56 tarihinde eklendi.
mm
Paylaş:

ÇUHAÇİÇEĞİ ( Primula officinalis )

 

 

Çuha Çiçeği (Primula officinalis): 10 – 30 cm boylarında, sarı renkte çiçekler açan, çok yıllık, otsu bir bitkidir. Ayı Kulağı, Bahar Çiçeği adlarıyla da bilinir. İçerdiği en önemli madde saponindir. Ayrıca, flavon glikozitleri, şekerler ve uçucu yağ ( Çuha çiçeği yağı ) içerir.

Çuha Çiçeğinin Faydaları ve Etkileri: İştah açar. Vücuda rahatlık verir. Sinirleri rahatlatır ve uykusuzluğa iyi gelir. Kramp çözücüdür. Baş ağrılarını dindirici etkisi ile migren şikayetlerini azaltmaya yardımcı olur. İdrar söktürücüdür. Göğsü yumuşatır, balgam söktürür ve öksürüğü keser. Bu etkileri ile özellikle astım ve bronşitte faydalıdır. Terleticidir.

Çuha Çiçeği Nasıl Kullanılır? Kökleri ve çiçekleri kurutulduktan sonra suda kaynatılarak kullanılabileceği gibi taze yaprakları da haşlanarak ya da salatalara katılarak tüketilebilir. Yaprakları kaynatılarak elde edilen haşlama sinirleri rahatlatır ve uyku getirir. Köklerinin haşlanması da taş düşürmeye yardımcı olur ve idrar zorluklarına iyi gelir. Ayrıca, bitkiden Çuha Çiçeği Yağı elde edilir. Bu yağ özellikle, beyni ve omuriliği tutan bir çeşit sinir sistemi hastalığı olan ve Multipl Skleroz (Multiple Sclerosis – MS) olarak bilinen hastalığa karşı oldukça etkilidir.

Çuha Çiçeği Yağı

Çuha çiçeği yağı, genellikle romatoid artiridin etkilerini azaltmada ve kolesterolü düşürmede kullanılır. Çuha çiçeği obezlik, sindirim sorunları ve solunum yolları şikâyetleri için de tercih edilen bir bitkidir. Ayrıca adet öncesi sendromunu şikâyeti olan bayanlar tarafından da kullanılır. Ancak hamilelik söz konusu olduğunda kullanılmaması gerekmektedir.

BOTANİK :Çobançiçeği, ayıkulağı, tutya çiçeği, suçiçeği, evvel baharotu, felçotu gibi isimlerle anılmakta olan çuha çiçeği, Çuhaçiçeğigiller familyasının örnek bitkisidir. Kuzey Yarıkürede yaygın olan çuhaçiçeği, ülkemizde genellikle Doğu Anadolunun dağlık kesimlerindeki nemli orman ve çayırlarda yetişir. 15-25 cm. kadar boylanabilen, dayanıklı çokyıllık otsu bitkidir. Kısa bir rizomu (kökgövdesi) vardır. Mavimsi-yeşil ve üzeri kırışık görünüşlü yapraklarının hepsi, doğrudan doğruya bitkinin rizom kökünden sürerek bir rozet oluşturur. Yuvarlak kesitli ve içi dolu olan çiçek sapları, 30 kadar çiçeği taşıyacak kadar dayanıklıdır. Gevşek ya da sıkı salkımlar oluşturarak ilkbaharda açan çiçekleri, altın renkli taçyapraklarıyla gösterişlidir. Bitkinin koyu kahverengi minik tohumlarını taşıyan meyvesi yumurta biçimli bir kapsül halindedir. Güneşli ya da yarı gölge yerleri: kireçli ve nemli topraklan seven çuhaçiçeği, tohumlarıyla ya da büyük bitkilerin rizomlarının bölünüp ayrı yere dikilmesiyle çoğaltılır.
Çuhaçiçeği % 10a kadar varan oranda saponin ile ayrıca glikozitler, uçucu yağ ve flavonitleri içerir. Bazı yerlerde çiçekleri reçel ve şarap yapımında kullanılır. Yapraklan salatalara katılarak ya da et yemeklerinde dolma içi olarak tüketilir. Çuhaçiçeğinin yapraklarını ipekböcekleri pek sever, çiçeklerinin nektarını ise bal arıları yeğlerler.

Kullanılan yerleri: Bitki çiçekleri, kökü ve yaprakları şeklinde üçe ayrılarak incelenebilir:

Çuhaçiçeğinin taze yaprakları: çıban tedavisinde etkilidir.Yapraklar çıbana sarılır. Sık sık değiştirilerek çıbanların iyileşmesi sağlanır.

Çuhaçiçeğinin çiçekleri: özellikle stresle ilgili gerginliklerde spazm çözücü, yatıştırıcı ve rahatlatıcıdır.

Sinirsel kökenli baş ağrılarını iyileştirir. Yarım baş ağrısına (migren) karşı da etkili olur.

Uykusuzluğa karşı devadır.

KULLANIM ŞEKLİ : bitkinin çiçekleri ilkbaharda toplanır. Yeşil renkli çiçek zarfı çıkarılıp atılır. Çiçekler gölgede kurutulur. Kurumuş çiçeklerden 1-2 tatlı kaşığı alınıp üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek ve 15-20 dakika demlendirilerek bir infüzyon hazırlanır. Bu infüzyondan günde iki-üç kez birer bardak içilir.

Çuhaçiçeğinin kökü: Göğsü yumuşatır. Balgam söktürücüdür.
Terleticidir: Bronşit, soğuk algınlığı, üşümeyle ilgili ürperme ve öksürüğe karşı iyileştiricidir.
İdrar söktürücü, müshil ve gaz söktürücüdür.
Stresle ilgili gerginliklerde spazm çözücü ve yatıştırıcıdır. Bedeni sakinleştirip gevşetir. Uykusuzluğa karşı iyi gelir.

KULLANIM ŞEKLİ : bitkinin rizomu sonbaharda toprağı kazılıp sökülür ve özenle kurutulur. Parçalanan kökten 1 tatlı kasığı alınıp 1 bardak suda kaynatılır. Sonra ateş kısılarak 5 dakika daha ısıtma sürdürülüp bir dekoksiyon hazırlanır. Bu dekoksiyondan günde üç kez birer bardak içilir.

 

ÇUHAÇİÇEĞİ ÇAYI VE FAYDALARI:

 

•Şeker hastalığına bağlı sinir hasarının ( diyabetik nöropati) oluşturduğu belirtileri ( ayak ağrıları, yanma, karıncalanma, kramp ve uyuşuklukları) azaltabileceği ileri sürülmektedir
•Egzama belirtilerini ve sinirsel kaynaklı kaşıntılı cilt sorunlarını hafifletir
•Akneye bağlı cilt sorunlarına iyi gelir
•Saç ve tırnakları destekler
•Kronik yorgunluk sonunda olumlu etkileri saptanmıştır
•Yaşlanmaya karşı koruyucudur
•Alzheimer hastalığına bağlı bellek sorunlarını geciktirir
•Adet öncesi sendromunda oluşan ağrılı ve ödemli hallerde, adet döneminde süren ağrı ve şişliklerde, fibrokistik meme hastalığında yararlıdır.
•Artritik eklem ağrılarını azaltıp eklemlerdeki kayganlığı artırdığı bilinmektedir.

KULLANIM ŞEKLİ : 1 fincan için yarım çay kaşığı çuha çiçeği kurusu yeterlidir. Sağlık açısından yararlarından faydalanabilmek için 8–10 dakika demlenmesi gerekmektedir.
ÇUHA ÇİÇEĞİ YAĞI

Birçok farklı türü olan bu çiçeğin insan yaşamında önemi çoktur. Bitki ve kökü eskiden beri kullanıla gelmiştir. Bununla beraber tohumundan elde edilen ve Asit içeren yağının kullanımı yenidir. Çuha Çiçeği Yağı, tohumlarının preslenmesi sonucu elde edilmiş tamamen doğal bir üründür. % 9.5 oranında Asit , % 72 oranında omega-6, potasyum ve magnezyum içerir. Önemli yağ asitlerinden biridir. Sağlık için gereklidir. Çünkü vücuttaki bütün organları kontrol eden ve hormonlara benzer etki gösteren bileşiklerin üretiminde kullanılır. Bu bileşikler özellikle kalp, dolaşım, deri ve savunma sisteminde etkilidir. Ek olarak, hücre zarının önemli bir bileşenidir.

Bazı yiyecekler, temel yağ asitleri metabolizmasıyla ilgili enzimleri engeller. Aşağıda belirtilen durumlarda veya hastalıklarda da delta-6-desaturaz denen enzimin etkisi azalmaktadır. Bu enzim (delta-6-desaturaz), beslenme yoluyla alınan linoleik asidin, gamma-linolenik aside dönüşmesini sağlayan önemli bir enzimdir.

* Doymuş yağlardan zengin diyet (Aşırı hayvansal yağ kullanımı)
* Kolesterolden zengin diyet Aşırı proteinli yiyecek tüketimi
* Aşırı alkol alımı
* Çinko eksikliği
* Stres, umutsuzluk ve çaresizlik duyguları (Stres hormonu Cortisol düzeyini artırır.)
* Viral enfeksiyonlar (Bulaşıcı hastalıklar)
* Radyasyon
* Kanser
* Yaşlılık
* Şeker hastalığı
* MS hastalığı
* GLA vücutta bir dizi reaksiyonla Prostaglandin ‘e dönüştürülür. Prostaglandin’ ler hücre fonksiyonlarının düzenlenmesinde hayati öneme haizdir. Hormonlara benzerler fakat etkileri daha bölgesel ve ömürleri daha kısadır. Yukarıdaki durumlarda dışardan (beslenme yoluyla) GLA alınması hem vücudun GLA gereksinimini karşılar hem de eğer varsa besin alerjisi belirtilerini de azaltabilir.

 

Çuha çiçeği yağı faydaları

Gece çuha çiçeği yağı yüksek oranda Gamma Linolenik Asiti ve çoklu doymamış yağ asitleri içermektedir. Ancak Borretsch yağına nazaran hücrelerde yağlanmayı sağlayıcı erula asitini içermemektedir.Bu nedenle uzun süreli terapiler için daha uygundur. Faydası yüksek oranda gamma-linolenik asit içeriğinden kaynaklanmaktadır, çünkü gamma-linolenik asit desteği ile vücudumuz hücre hormonu olan Prostaglandin E1 oluşumunu gerçekleştirmektedir.Prostaglandinler, vücudumuzda birçok organ ve dokuda sentezlenen ve çeşitli fizyolojik ve farmakolojik etkileri olan hormonlardır . Bu hormonların etkisi bağışıklık sistemini güçlendirdiği kaslar, damar sertliği, tıkanması ve allerjik reaksiyonları önlediği üstünedir. Bu nedenle sigara kullanan kişilerin klinik terapilerinde kullanılır ve nörodermatit gibi bağışık sistemi bozukluğu ile ortaya çıkan hastalıklarda da çok etkili olmaktadır.

Gece çuha çiçeği yağı aynı zamanda Prostaglandin E1 damar tansiyonunu azaltır ve trombosları engeller. Arthritisi de önler ve alkolik insanların ciğerlerinin zarar görmesini önler.

Prostaglandin E1 bunların haricinde kadınların seksüel hormonları olan östrojen, progesteron ve prolaktini dengeleyici bir etki sağlamaktadır. Bu sebeble cildinizin yağlanması dengelenir, cildiniz daha yumuşak ve berrak olur.
Gece çuha çiçeği yağının zihnimize de olumlu etkileri vardır bu nedenle, kadınların regl dönemlerinde depresyonların tedavisi için kullanılmaktadır.
Genel olarak gece çuha çiçeği yağı uzun bir süre ilaç kullanımda kan dolaşımı kaynaklı cilt rahatsızlıklarında, alerji, romatizma şikayetlerinde, Multiples Sklerose, Kalp hastalıklarında ve histerik durumlarda çok etkilidir.

Harici kullanımda her türlü cilt problemlerinde yararlıdır. Çoğu cilt hastalıkları sedef, nörodermatit, egzama gibi hastalıklar kan dolaşımının bozukluğundan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle gece çuha çiçeği yağında bulunan pek çok madde kan dolaşımını dengeleyici özelliği nedeni ile tedavi için etkin olarak kullanılmaktadır.

Çuha Çiçeği Yağı ‘nın Faydaları ve Kullanım Alanları:

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Bayanların özel günlerindeki baş ve karın ağrılarının (PMS ağrıları ve mensturel kramplar) giderilmesine yardım eder.

Hanımlardaki adet düzensizliklerinin giderilmesinde faydalı olabilir.

Menopoz semptomlarını azaltıcı etkisi vardır.

Egzema ve sedef hastalarının ciltlerini sağlıklı bir görünüme kavuşturmaya yardımcı olabilir.

Çinko (mineral) ile birlikte alındığında ergenlik sivilcelerini (Akne) iyileştirebilir.

Aşırı alkol ve sigara kullanımı sonucu oluşan toksik (zehirli) etkileri azaltır.(Anti-oksidant etki)

Yaşlılık etkilerinin geciktirilmesine faydalıdır. (Anti-aging etki)

Romatizma ve mafsal (eklem) iltihabı ağrılarının azaltılmasına yardımcı olabilir.

Kireçlenme sonucu meydana gelen bel, sırt, diz, omuz ve boyun ağrılarına karşı faydalı olabilir.

Yorgunluğu azaltmak ve çalışma isteğinizi artırmak için yararlıdır.

Güçsüz ve kırılgan tırnakları güçlendirir.

 

 

.

Paylaş:
"Çuhaçiçeği,Primula officinalis" HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Bu konuya hiç yorum yapılmadı.

Yorum yapma kapalı.

HEMEN YORUM YAP
img

BU HABERLER DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Asrın Gıdası Spirulina
Asrın Gıdası Spirulina Bir süredir değişik sağlık problemleri nedeniyle anemi...
Çayın Faydaları,Türk Çayının Faydaları Nelerdir,Türk Çayının yararları
Çayın Faydaları,Türk Çayının Faydaları Nelerdir,Türk Çayının yararları   Türk çayının...
Bademcik iltihabı
Bademcik nedir ? Bademcikler ağız içinde boğazımızın her iki yanında...
Ayak mantarları
Ayak mantarları Tanım: Ayak mantarları genellikle parmak aralarında oluşan rahatsızlıklardır....
haber kategorileri
  • Kategori yok
çok okunan haberler
Malesef, bugün hiç haber girilmedi.
Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.

Başvuru Kaynakları Başvuru Kaynakları